31 marca 2003

ZWIEDZANIE STACJI A-17 "DW. GDAŃSKI" W BUDOWIE - grupa 2.

Drugie zwiedzanie budowanej w chwili obecnej stacji Metra Warszawskiego A-17 przybyło około 30 osób. Po nałożeniu kasków ochronnych cała grupa pod kierownictwem inspektora nadzoru zeszła "pod ziemię" - na poziom antresoli.Klatki schodowe prowadzace z antresoli na powierzchnię są już prawie gotowe w stanie surowym. Dotarto tam schodami, które w przyszłości mają prowadzić do stacji metra z przystanku autobusowego na ul. Słomińskiego. już tutaj dalo się zauważyć poważne różnice w zaawansowaniu prac w stosunku do stanu sprzed trzech tygodni. Schody są już całkowicie gotowe, gotowa również jest pochylnia, na której w przyszlości zostanie zamontowany eskalator. w pobliżu doskonale widoczne są szyby windowe. W podobnym stanie zaawansowania robót są i inne klatki schodowe.

Na antresoli również wielkie zmiany - zakończono szalowanie i zbrojenie, a w większości również wylewanie płyty stropowej hali peronowej.Obecnie prowadzone są intensywne prace wykończeniowe pomieszczeń technologicznych stacji, takich jak wentylatornia, podstacja energetyczna, itd.Lada dzień ma rozpocząć się montowanie urządzeń w tych pomieszczeniach. Wszak stacja ma w pełni być ukończona i przekazana do rozruchu technologicznego już w dniu 8 października br. Strop nad halą peronową jest już praktycznie gotowy.Zostało zatem ledwie pół roku (i tydzień) a robót wykończeniowych i instalacyjnych jeszcze mnóstwo. Miejmy nadzieję, że wykonawcy zdążą i dotrzymają termin przekazania - wówczas po kilku tygodniach potrzebnych na odbiór techniczny i kontrolę bezpieczeństwa, a następnie dwóch tygodniach jazd próbnych - pasażerowie mogliby dojechać do stacji Dworzec Gdański jeszcze w tym roku. Byłby to świąteczny, gwiazdkowy prezent dla Warszawiaków.

Idąc na poziomie antresoli w kierunku północnym, uczestnicy oglądali kolejno wyjścia na przystanki tramwajowe i autobusowe w ul. Słomińskiego, a także szyb windy łączącej antresolę z peronem stacyjnym, na który zeszli po wybudowanych już schodach pólnocnych. I tu nagle nastapiło zatrzymanie wycieczki ... dalsze przejście zagrodzono, bowiem na peronie grupa rabotników rozpięłą misterną siatkę linek wyznaczajacych poziom płyt granitowych, którymi od kilku dni jest licowany peron. Trzeba było obejść górą - czyli po antresoli.

Na betonowej płycie peronu rozpoczęto już układanie płyt granitowych.Spacer po peronie jest bardzo utrudniony przez zgromadzone materiały budowalane. Niemniej wszyscy dzielnie przedzierali się znów w kierunku północnym, aby dostać sie do zejścia na poziom płyty dennej i przejść do tuneli B-18 prowadzacych w kierunku Placu Wilsona. Niestety padające od kilku dni deszcze uniemozliwiły realizację tego zamierzenia - stojące na jedynej drodze kałuże miały miejscami ponad 20 cm głębokości - trzeba by założyć specjalne obuwie. I tym samym wejście do tuneli wypadlo z programu zwiedzania, gdyż przejście do tuneli B-17 prowadzących do stacji "Ratusz" jest niemożliwe z powodu betonowania komory rozjazdowej na południowym końcu stacji A-17.

W tej sytuacji pozostała jedynie żmudna wspinaczka do góry - grupa udała sie w drogę powrotną na powierzchnię. Miejmy nadzieję, że na następnym zwiedzaniu nic nie uniemożliwi nam wejscia do tuneli. Do zobaczenia 14 kwietnia! Zapraszamy!

… do strony
»WYDARZENIA«
… do strony
»ARCHIWUM KOŁA«
… do strony
»STRONA GŁÓWNA«